петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Бомбашки напад во Северна Ирска, нема жртви

Ниту една организација не је презела одговорноста за нападот, но полицијата верува дека зад него стојат припадниците на Ирската републиканска армија (ИРА).

belfast-policija-severna-irska-1346667684-204442

Поврзани вести

Маскиран маж фрлил бомба на влезот  на еден хотел во Лондондериј, соопшти полицијатa на Северна Ирска, додавајќи дека во нападот нема жртви.

Очевидците велат дека непознатиот маж фрлил експлозивна направа во лобито на хотелот Еверглејдс и потоа побегнал.Бомбата експлодирала додека тимот на стручњаци на британската војска се обиделе да ја деактивираат со помош на робот.

Ниту една организација не је презела одговорноста за нападот, но полицијата верува дека зад него стојат припадниците на Ирската републиканска армија (ИРА).

Најголем дел од припадницата на ИРА во 2005 година се отакажале од насилство и се разоружиле поддржувајќи го договорот од 1998 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести