вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Бомбашки напад врз претседателски кандидат во Авганистан

Две бомби биле фрлени врз неговиот конвој по заминувањето од изборниот митинг во Кабул, при што биле повредени двајца припадници на неговото обезбедување.

bomba

Поврзани вести

Кандидатот за претседател на Авганистан, Абдулах Абдулах денеска изјави дека две бомби биле фрлени врз неговиот конвој по заминувањето од изборниот митинг во Кабул, при што биле повредени двајца припадници на неговото обезбедување.

Полицијата соопшти дека во овој напад биле повредени неколку лица.

Граѓаните на Авганистан на 14 јуни во вториот круг од претседателските избори треба да изберат меѓу поранешниот шеф на авганистанската дипломатија Абдулах Абдулах и поранешниот претставник на Светска банка Ашраф Гани за наследник на досегашниот шеф на државата Хамид Карзаи.

Гани го осуди нападот на својот противкандидат, нагласувајќи дека „тоа е чин на непријателите на Авганистан со цел да се попречи демократскиот процес во земјата“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести