вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Борбен авион се сруши врз куќа во Калифорнија

Авионот паднал на куќа вчера во попладневните часови по локално време во местото Империјал, недалеку од границата со Мексико, околу 145 км источно од Сан Диего, пренесува АП.

avion

Поврзани вести

Американски борбен авион падна на станбена област и уништи две куќи на југот на Калифорнија, но нема повредени, соопштија властите. Авионот „харијер AV-8B“ се сруши и експлодираше, а пилотот претходно безбедно катапултирал.

Официјалните лица велат дека пилотот подоцна бил префрлен во болница на преглед, а потоа бил пуштен.
Авионот паднал на куќа вчера во попладневните часови по локално време во местото Империјал, недалеку од границата со Мексико, околу 145 км источно од Сан Диего, пренесува АП.

Остатоци од авион паднале на една куќа која е уништена, а од експлозијата е уништена уште една куќа, а друга е оштетена.
Жителите велат дека детонацијата личела на земјотрес и дека виделе како пилотот се спушта со падобран околу 200 метри од падот на авионот.Ова е втор пад на авионот на типот „хариер“ од воздухопловната база „Јума“во последните месец дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести