недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Борби на влезот на Доњецк

ukrainskiVojniciSlavjanska-640x320

Поврзани вести

Нови борби меѓу украинските сили и проруските сепаратисти се водат на влезот во Доњецк на истокот на Украина.

Експлозии одекнуваат од правец на Маринк, југозападно предградие на Доњецк. Од периферните населби се гледа само чад, а околу 50 објекти се останати без струја, јавуваат локалните медиуми.

Последниве неколку денови, борбите се интензивирале околу Доњецк, а во Киев е потврдено дека украинските воени сили се прибрижле кон периферијата на овој грас, како и во близина на истокот, односно во Луганск.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести