недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 44

Борис Џонсон фаворит за наследник на Камерон

Поранешниот градоначалник на Лондон и лидер на кампањата за Брегзит, Борис Џонсон е фаворит за наследник на Дејвид Камерон на функцијата премиер на Велика Британија, објави денеска букмејкерската куќа „Ладброукс“, пренесува МИА.

referendum-velika britanija-2

Поврзани вести

Поранешниот градоначалник на Лондон и лидер на кампањата за Брегзит, Борис Џонсон е фаворит за наследник на Дејвид Камерон на функцијата премиер на Велика Британија, објави денеска букмејкерската куќа „Ладброукс“, пренесува МИА.

Камерон утринава ја објави одлуката за заминување од премиерската функција, откако мнозинството избирачи не вчерашниот референмдум, спротивно на неговиот повик гласаа за излез на земјата во ЕУ.

Приврзаниците на Брегзит победија со 51,9 отсто наспроти 49,1 отсто на вчерашниот референдум.

Најчитани вести