четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Борис Трајанов национален уметник за 2014

35BF437618E7184B879020EA3A949E06

Поврзани вести

Македонскиот баритон Борис Трајанов е добитник на титулата национален уметник за 2014 година.

По реномираниот македонски пијанист Симон Трпчески, филмскиот режисер Милчо Манчевски и естрадниот уметник Есма Теодосиевска Реџепова, Борис Трајанов е четвртиот носител на ова највисоко признание од областа на културата.

Наградата е доживотен паричен надомест од 60 илјади денари месечно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести