петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Борусија Д. прв финалист, на ред е Баерн (М)

рвиот погодок на натпреварот беше дело на ерменскиот интернационалец, Хенрик Михтариан, а јубилејниот 100 погодок во дресот на Борусија од Дортмунд, го постигна репрезентативецот на Полска, Роберт Левандовски.

borusija vo finale

Поврзани вести

Првиот билет, потребен за настап во финалниот натпревар од Купот на Германија сосема заслужено заврши кај фудбалерите на Борусија Дортмунд кои не дозволија никакво изненадување пред верните фанови и многу полесно од очекуваното забележаа сигурен триумф од 2:0 во дуелот против екипата на Волфсбург.

Првиот погодок на натпреварот беше дело на ерменскиот интернационалец, Хенрик Михтариан, а јубилејниот 100 погодок во дресот на Борусија Дортмунд, го постигна репрезентативецот на Полска, Роберт Левандовски.

„Најважно од се е дека обезбедивме пласман во финалниот натпревар. Волфсбург е тим составен од одлични фудбалери и нема ништо чудно во тоа што имаа неколку чисти шанси пред нашиот гол. Го немавме потребниот ритам, не бевме доволно свежи, се чуствуваше голем умор но издржавме и заслужено сме дел од финалниот натпревар”, изјави предводникот на Борсуија Д., Јирген Клоп.

Денеска со почеток во 20.30 часот стартува вториот полуфинален дуел помеѓу екипите на Баерн (М) и Кајзерслаутерн.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести