Спорт

Борусија Дортмунд во осминафиналето од ЛШ

Борусија Дортмунд во осминафиналето од ЛШ

Во вторникот пласман во осминафиналето обезбедија фудбалерите на: ПСЖ, Арсенал, Атлетико Мадрид и Баерн.

На чекор до изненадување беше Легија која водеше во финишот од натпреварот против Реал Мадрид со 3:2, а „кралскиот клуб“ сепак изедначи на 3:3.

Резултати од дуелите одиграни синоќа од 4.коло:

Е група: Монако – ЦСКА Москва 3:0 , Тотенхем – Баер Леверкузен 0:1.
Табела: Монако 8 бодови, Баер Л. 6, Тотенхем 4, ЦСКА Москва 2.

Ф група: Борусија Дортмунд – Спортинг 1:0, Легија – Реал Мадрид 3:3.
Табела: Борусија Д. 10, Реал Мадрид 8, Спортинг 3, Легија 1.

Г група: Копенхаген – Лестер 0:0, Порто – Бриж 1:0.
Табела: Лестер 10, Порто 7, Копенхаген 5, Бриж 0.

Х група: Севиља – Динамо Загреб 4:0 , Јувентус – Олимпик Лион 1:1.
Табела: Севиља 10, Јувентус 8, Олимпик Лион 4, Динамо Загреб 0.