Спорт

Борусија од Дортмунд сака да се засили со Андреа Ранокиа

Борусија од Дортмунд сака да се засили со Андреа Ранокиа

Германскиот бундеслигаш, Борусија од Дортмунд, моментално важи за прв фаворит кога е во прашање потписот на централниот дефанзивец на италијанскиот калчо гигант Интер, Андреа Ранокиа.

И италијанските и германските медиуми потврдија дека двата клуба оствариле контакт и дека голема е веројатноста најавениот трансфер да биде реализиран за време на зимскиот преоден рок.

Повремениот репрезентативец на Италија е проценет на 15 мил. евра, но двата клуба можат да најдат заеднички јазик доколку официјалната понуда за обештетувањето на 25-годишниот дефанзивец не биде помала од 12 мил. евра.

Фудбалерот на Интер веќе подолг временски период важеше за голема желба на лондонскиот премиерлигш Тотенхем, а пред неколку дена беше пласирана и информацијата дека понуда за неговите услуги подготвува и сопственикот на Челзи, Роман Абрамовиќ.