понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Босанец се замислува дека е шеик

Кога Хајрудун Билалиќ во 1996 година купил куќа покрај босанскиот град Тузла, но не ни очекувал дека токму таму се наоѓа вистински извор на нафта, пренесуваат медиумите од регионот.

nafta noze

Поврзани вести

Тој вели дека во еден момент се замислис себеси како шеик.

„Кога работев нешто надвор, имаше многу ѓубре. Јас го прочистив со машина и така се појави несто. Не можев да сфатам за што се работи, но од ден на ден чувствував некој чуден мирис“, се потсетува Хајрудин.

По разговорот со пријателите дошол до заклучок дека на тоа подрачје се наоѓа природен извор на нафта или некој друг енергенс.

„Значи дека нешто има. Од тогаш до денеска, некои 15-тина години, се’ уште излегува на површина, никогаш не ни престана. Во зима или на лето, темпото си останува исто“, рекол Хајрудин.

Тој рекол дека доаѓале некои странски делегации, ја снимале ситуацијата, а едиствено екипа од Загреб однела примероци на анализа.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести