петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Босански радикални исламисти се борат за „исламска држава“ во Ирак

bih

Последни вести

Исламисти од БиХ се снимени во запленето возило во близина на местото каде што тероризира Исламската држава на Ирак и Левант.

Според снимките тие се возат со воено возило кое есктремистите го заплениле од ирачката војска, а кое е од американско производство. Станува збор за воена верзија на автомобилот „хамер“, популарното „хамви“, со чија заплена особено се гордеат екстремистите, токму затоа што е подарок од САД за ирачката војска.

Снимката се појави на интернет само неколку дена откако терористичката Исламска држава на Ирак и Левант преку интернет повика нови членови да им се придружат во „светата војна“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести