четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Босанските џихадистки се јавија на родителите дека се добри

Австриската полиција соопшти дека соработува со турските колеги за да ги пронајдат девојчињата.

devojcinja

Поврзани вести

Шеснаесетгодишната Самра Кешиновиќ, која со другарка и Сабина Селимовиќ им оставија проштално писмо на родителите во Австрија со порака дека имаат намера во Сирија да се борат за Исламот, и телефонираше на сестра и од Турција за да ја извести дека и двете се добри, соопшти австриската полиција.

Самра и Сабина чиишто семејства од Босна се преселија во Австрија им оставија идентични пораки на своите семејства „ќе се сретнеме во рајот“.

Австриската полиција соопшти дека соработува со турските колеги за да ги пронајдат девојчињата.

Министерството за внатрешни работи во Виена, наведе дека околу 100 австриски државјани со борат во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести