недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Босанското и Хрватското здружение со апел за помош

srbija-poplavi500

Поврзани вести

Неколку здруженија со заеднички сили здружени за помош на нстарданите во поплавениот регион, собираат храна, вода, облека, средства за лична хигиена и се што може да им послужи на овие луѓе.

Вера Благојевиќ од МАБИХ упати уште еден апел за хуманост до битолчани да донираат се што можат да си дозволат.

Естрадни уметници, актери и обични граѓани одговорија на повикот.

Актерот Петар Горко рече дека со своето семејство дошол да донира посебно детска облека бидејќи на настраданите луѓе сега им е потребно се.

Кон апелот на здруженијата се приклучи и митрополитот г.Петар, архимандиртот Партениј од Бигорскиот манастир, босанскиот амбасадор и други институции.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести