вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Бошњаците во Србија ќе ги менуваат презимињата

229916_esad-dzudzevic-foto-fonet_f

Поврзани вести

Бошњаците од Санџак ќе почнат да ги отстрануваат „наметнатите додавки -виќ и -иќ“ од своите презимиња, најави претседателот на Бошњачкиот национален совет во Србија, Есад Џуџевиќ.

Џуџевиќ изјавил дека во последните сто години, откако Санџак е дел од Србија и Црна Гора, на Бошњаците „насилно им биле менувани презимињата“ со вметнување додавки.

Според него, промената на бошњачките презимиња претставува „долгорочен национален проект од исклучително значење“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести