петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Босна во паника: Поплавите ги поместуваат и неексплодираните мини

mine-oznaka-bih

Поврзани вести

Поплавите во БиХ предизвикаа уште една опасност. Покрај куќите и патиштата ги поместија и минските полиња останати од војната, а ги однесоа и ознаките за предупредување.

Во Босна не се отстранети речиси 120.000, на 9.146 означени мински полиња.

Најавено е дека утре ќе почне истрага за мините кои се појавија на местата каде што порано ги немаше, а постои и страв дека Сава, а потоа и Дунав може да ги однесат во Хрватска, Србија, а можеби и во Бугарија и Романија. Експертите предупредуваат дека може да ги однесе и во турбините на хидроцентралите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести