петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Божиќно лудило, поставиле 502.165 светилки

Австралиско семејство, вљубено во божиќните декорации, оваа година постави нов светски рекорд, својот дом и дворот ги украсиле со дури 502.165 светилки.

slikanovagodinasvetilki

Поврзани вести

Во домот на Дејвид Ричардс од австралијанскиот град Камбера се чувствува вистинска божиќна бајка. Тој и неговото семејство поставиле над половина милион разнобојни светилки во различни форми и големи кои ја прават божиќната атмосфера магична, волшебна.
Но, ова не прв пат ова семејство да постави светски рекорд. Во 2011 година тие својот дом го украсиле со 331.038 светилки, а минатата година во намерата по втор пат да постават рекорд ги победи семејство од Њујорк.
Но, освен што ќе постават рекорд во поставување новогодишни светилки, тие очигледно ќе постават и рекорд во плаќање на највисока сметка за електрична енергија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести