петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Божикен концерт во Битола

Годинава Божикниот концерт ќе биде исполнет со програма на композитори кои потекнуваат од државите на православието

hor

Поврзани вести

Мешаниот хор при КУД „Стив Наумов“-Битола, вечер од 18 часот во црковниот Храм „Св.Богородица“ ќе го одржи традиционалниот Божикен концерт во градот на конзулите.

„Годинава Божикниот концерт ќе биде исполнет со програма на композитори кои потекнуваат од државите на православието“, истакна Љубомир Трифуновски диригент на хоровите и раководител на КУД „Стив Наумов“-Битола.

„Секогаш сме посебно мотивирани при подготовката и одржувањето на Божикниот концерт бидејќи оваа манифестација е повеќе од традиција и се случува во прекрасен Храм. Годинава за аудиториумот ќе испееме дела од македонски и руски композитори, но и други, најдобрите автори од државите на православието, кои компонирале музика за хорско пеење, посочи Трифуновски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести