петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Брахими: Крај на преговорите во Женева

Мировните преговори за Сирија не дадоа никаков ефект

Switzerland Syria Peace Talks

Поврзани вести

Посредникот на Обединетите нации за Сирија, Лахдар Брахими, објавил крај на преговорите на сириската влада и опозицијата во Женева, кои што две недели беа во безизлезна ситуација, без датум за нивно продолжување.

„Мислам дека е подобро секоја страна да се врати и да размисли за своите одговорности и да каже дали сака овој процес да продолжи“, рекол Брахими.

Тој му се извинил на сирискиот народ и признал дека преговорите „не донесоа многу работи“.

Ова беше втора рунда од преговорите на власта и опозицијата во Сирија во Женева која започна на почетокот на оваа недела, додека првата започна на 22-ри јануари, кога беше остварен најголем напредок.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести