недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Брајант и Џејмс нема да играат на СП и ОИ

lebron-james

Поврзани вести

Кошаркарската федерација на САД го објави списокот на играчи кои ќе конкурираат за место во националниот тим за претстојното Светско првенство во Шпанија во септември, како и за Олимписки игри кои во 2016 ќе се одржат во Рио Де Женеиро. На листата од 28 кандидати ги нема двете најголеми ѕвезди во НБА лигата Коби Брајант и Леброн Џејмс.

Брајант (35) најави повлекување од репрезентацијата поради големиот број повреди во последниов период, додека Џејмс побарал да биде ослободен од обврските поради потребата од подолг одмор.

Светски и олимписки шампион ќе биде предводен од селекторот Мајк Крижевски, кој на располагање треба да ги има следниве кошаркари: Кармело Ентони (Њујорк), Кевин Дурант (Оклахома), Крис Пол (Лос Анџелес Клиперс), Кевин Лав (Минесота), Џејмс Харден (Хјустон ), Расел Вестбрук (Оклахома), Дерон Вилијамс (Бруклин), Ентони Дејвис (Њу Орлеанс), Тајсон Чендлер (Њујорк), Андре Игудала (Голден Стејт).

Играчите  кои ќе бидат во конкуренција за настап во репрезентацијата се: Двајт Хауард (Хјустон), Блејк Грифин (Лос Анџелес Клиперс), Стивен Кари (Голден Стејт), Дерик Роуз (Чикаго), Ламаркус Олдрич (Портланд), Бил Бредли (Вашингтон), ДеМаркус Казнс (Сакраменто), Андре Драмонд (Детроит), Кенет Фарид (Денвер), Пол Џорџ (Индијана), Гордон Хејворд (Јута), Кајри Ирвинг (Кливленд), Кајл Корвер (Атланта) , Дејвид Ли (Голден Стејт), како и Ленард (Сан Антонио), Дамјан Лилард (Портланд) и Клеј Топсон (Голден Стејт).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести