петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Браќата Карабатиќ ќе поминат со условни и парични казни

karabatic

Поврзани вести

После три години судски процес, конечно се очекува разврска на скандалот со обложување на ракометни натпревари во француското првенство.

Случајот во кој главна улога имаат браќата Никола и Лука Карабатиќ, ќе добие краен епилог, а барем според оние првични информации, обвинителот се откажал од затворски казни. Казните кои ќе ги добијат инволвираните во овој процес ќе бидат условни и парични, а по се изгледа дека најлошо ќе помине Младен Бојиновиќ, кој ќе заработи 3-месечна условна казна и ќе треба да плати 60 илјади евра.

Браќата Карабатиќ исто така ќе добијат условна казна во траење од 3 месеци, а ќе треба да платат и 30 (Никола) односно 20 илјади евра (Лука). По 20 илјади евра ќе платат и Драган Гајиќ, Исам Теж и Самуел Онрубиа, 15 илјади ќе плати Примож Прост, додека Микаел Робин ќе биде “олеснет” за 10 илјади евра. Казна ќе платат и девојките на Никола и Лука Карабатиќ, Џералдин и Џенифер и тоа по 7,5 илјади евра.

Во скандалот со обложување беа вклучени вкупно 15 лица, а е од периодот кога Карабатиќ го носеше дресот на Монпеље. Конечната одлука на францускиот суд треба да биде донесе до крајот на оваа недела.

Најчитани вести