четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Бранко Ѓуриќ- Ѓуро: Од Вардар до Триглав сите бевме изманипулирани и „потстрижени“

branko-duric-duro-foto-ams-1405512185-535895

Последни вести

Актерот Бранко Ѓуриќ- Ѓуро, кој игра една од главните улоги во филмот „Атомски од  десно“ на Срѓан Драгојевиќ, е фаворит за најмногу награди на фестивалот „Филмски средби“ во Ниш. За српски „Курир“, Ѓуро со силна нота на југоносталгија зборува за тоа што се случило со поранешна Југославија и открива зошто му било многу лесно да глуми воен ветеран.

Филмот „Атомски од десно“ е горчлово-слатка приказна за манипулација со продажба на станови. Има ли во него повеќе од тоа?

– Таа небулозна команда „Атомски од десно“, за која сите ние кои сме биле во војска знаеме што значи, апсолутно е применлива во она што се случи и што се случува на Балканот. Главна метафора на овој филм е тоа што ние како народ, а кога велам „ние“ мислам на сите нас од Вардар до Триглав, сме навистина такви овци за сите видови потстрижувања. Во еден момент сите бевме изманипулирани и „потстрижени“. Овој филм е мало, но прецизно оледало на нашиот менталитет.

Мислите на воените случувања?

–  Мислам токму на тоа. Поради тоа „бреме“ кое го носам, многу ми е лесно да одлумам некои улоги, како на пример улогата на воен ветеран во „Атомска од десно“. Секогаш е добро актерот да има некои лични искуства кои може да ги вгради во ликот. Таа емоција лесно ја внесов во мојот монолог. На почетокот на војната бев во Сараево и доживеав многу од тоа, вклучувајќи и бомбардирања на сараевскиот пазар. Се’ што вие го гледавте на телевизија, јас го гледав во живо. Затоа ми е лесно да глумам такви улоги. Не играш нешто што е далеку, не мора да бараш нешто во себе, за жал имаш „вистински материјал“.
Као се чувствувате во Ниш, очекувате ли некоја награда?

– Поради тоа што се случи во Југославија сите ние станавме странци, односно меѓународни актери. Не така одмана не сум можел ни да сонувам дека ќе бидам странски актер во Ниш. Кога станува збор за наградите, во времето кога студирав некој да ми кажеше дека дека Мира Бањац ќе ја пофали мојата улога би одговорил: „Тоа ќе ми биде најголемата награда“. Не сум ни сонувал дека Мира некогаш ќе се спомене, а камоли да ме пофали. Ете во Ниш, ја добив таа награда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести