среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Братот на водачот на калифатот на ИДИЛ преминал во христијанство

hhfhfhfhfhfhf

Последни вести

Братот на водачот на исламската терористичка групација ИДИЛ кој се прогласи за калиф, се обраќа во христијанската вера, соопштува информативниот портал Цалам 1, повикувајќи се на информативниот сервис Ал-Џазира.

Мухамед Бакр ал – Багдади, родениот брат на „калифот” на ИДИЛ Абу Бакр ал – Багдади, го напушти исламот и поверува во Христа.

Одлуката на братот на самонаречениот водач на „државата” предизвика бурна реакција во арапскиот свет: така радикалните теолози веќе издадоа релевантни фатви (клетви) со кои се пропишува ал – Багдади да биде казнет „заради отстапништво” во кој било дел од земјината топка и да се наоѓа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести