понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Бразил: Гром ја оштети познатата статуа на Исус

Светските агенции јавуваа дека во бурата е оштетена позната статуа на Христос Спасителот која што се издигнува над заливот на Рио де Женеиро

grom statua

Поврзани вести

Големото невреме кое што овие денови зафати делови од Бразил нанело огромна штета, а еден гром кој што го погоди градот Рио де Женеиро ја оштетил познатата статуа на Христос Спасителот.

Попрецизно, громот го оштетил десниот прст на статуата, соопштиле локалните власти.

Во февруари 2008-ма година е спроведена голема реставрација откако гром удрил и ја оштетил главата и прстот на статуата, една од најголемите камени статуи на Исус во светот, која што се наоѓа на брдото Корковадо.

Статуата е висока 38 метри и е прогласена за ново светско чудо во 2007-ма година, а направена е од 700 тони бетон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести