четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Бразил како ранет лав во дуелот против Германија

Brazil v Colombia: Quarter Final - 2014 FIFA World Cup Brazil

Последни вести

Точно дека чекаа 12 години, но репрезентативците на Германија најпосле добија шанса да му се реваншираат на Бразил за поразот во финалниот натпревар од Светското првенство во 2002 година кое се одржа во Јапонија и Јужна Кореја.

Избраниците на Јоаким Лев ќе се обидат тоа да го направат на гостински терен, а зацртаната цел може да биде полесно реализирана поради неиграњето на најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Бразил, Неимар, кој заработи тешка повреда во 1/4 финалниот дуел против селекцијата на Колумбија, а суспензија од еден натпревар, поради парни жолти картони, заработи и капитенот на “кариоките”, Тиаго Силва.

Фудбалерот на Баерн (М), Данте, најверојатно ќе му биде партнер на Давид Луиз, а местото кое секогаш е резервирано за Неимар, најверојатно ќе му биде понудено на фудбалерот на Челзи, Вилијан.

Како и претходниот натпревар, против репрезентацијата на Франција, така и на овој, Германија најверојатно ќе нападне со двоецот Клосе – Милер.

“Репрезентативците на Германија добро знаат дека Бразил не е само Неимар, дека ова е тим кој игра колективен фудбал, дека функционира како една целина. Знаат дека во овој тим на Бразил има уште неколку индивидуалци. Свесни се дека Неимар е голема загуба, но убеден сум дека ќе го добиеме заслужениот респект. Точно дека многу ќе ни недостига, но нема место за тага, не смееме да бидеме тажни, Бразил е дел од полуфиналната рунда. Убеден сум дека замената за Неимар ќе одигра одлично против Германија, дека ќе се вклопи во овој бразилски мозаик”, изјави пред натпреварот одличниот играч за врска, Оскар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести