сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Бразил на само еден чекор од финалната пресметка

BRAZIL NA SAMO EDEN CEKOR

Поврзани вести

Домаќинот на јубилејното 20. Светско првенство, репрезентацијата на Бразил ќе и биде противник на Германија во првиот полуфинален дуел кој ќе се одигра на 8 јули во Бело Хоризонте со почеток во 22:00 часот.

Популарните “кариоки” ја оправдаа фаворитската улога во вториот четвртфинален дуел и сосема заслужно со 2:1 ја победија и ја елиминираа селецијата на Колумбија.

Веќе во 7 минута, Бразил дојде до посакуваното водство со погодокот на Тиаго Силва, а вистински еврогол од слободен удар во 69 минута постигна новиот фудбалер на ПСЖ, Давид Луиз.
Почесниот погодок за Колумбија, вкупно шести на Мундијалот, беше дело на малдиот играч за врска, Џејмс Родригез.

“Сите сме тажни. Така е на крајот, емоциите излегуваат на површина. Загубивме од Бразил, им честитаме за триумфот, но не треба да бидеме тажни. Треба да бидеме горди на тоа што го покажавме. Истото му го реков и на Џејмс Родригез. Тој стана симбол на овој мундијал“, изјави по натпреварот селекторот на Колумбија, Хозе Пекерман.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести