Бразил2014

Бразил подобар од Хрватска, но со судиска помош

Бразил подобар од Хрватска, но со судиска помош

Премиерниот натпревар на јубилејното 20. Светско првенство, дуелот во групата “А”, помеѓу домаќинот, репрезентацијата на Бразил и селекцијата на Хрватска заврши со сигурен триумф на “кариоките” од 3:1, но дуел во Сао Паоло, најмногу ќе биде запаметен по срамната арбитража на јапонскиот судија, Јуичи Нишимура.

На 15 минути до крајот од натпреварот, при резултат 1:1, јапонскиот судија досуди смешен пенал на Бразил кој успешно беше реализиран од најдобриот фудбалер на натпреварот, двојниот стрелец, Неимар.

“Знаев дека Бразил ќе има иницијатива, а ние им подаривме неколку топки. Имавме мали проблеми, но јас сум задоволен од играта на моите фудбалери. Ја погледнав снимката од спорната ситуација и ако тоа е пенал, тогаш подобро да играме кошарка. Ова е срамота, чиста кражба. Моите фудбалери работеа напорно, дадоа се од себе за да изборат пласман на СП, а потоа ти суди еден судија кој не е на потребното ниво. Никогаш не ја коментирам судиската арбитража, но ова е срамота, правилата не беа исти за двата тима. Ако имаме вакво судење и на следните натпревари, тогаш подобро веднаш да се вратиме во Хрватска, изјави по натпреварот предводникот на “коцкастите”, Нико Ковач.