петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Бразил: Судир на полицијата и штрајкувачите во Сао Паоло

brazil

Поврзани вести

Полицијата во Сао Паоло се судри со вработените во метрото кои веќе втор ден штрајкуваат барајќи зголемени плати, што предизвика хаос во сообраќајот. Речиси половина од метро-станиците се затворени, а улиците се блокирани во најголемиот бразилски град кој ќе биде домаќин на отворањето на Светското фудбласко првенство во четврток, јавува Би-Би-Си.

Вработените во метрото бараат зголемена плата најмалку за 10 отсто.Новата рунда преговори не дадоа резултати и штрајкот ќе биде продолжен.Полицијата употреби солзавец и пендараци против штрајкувачи пред станицата Ана Роса во центарот на Сао Паоло.

Портпаролот на воената полиција изјави дека полицијаците интервенирале по избивањето на судирите меѓу штрајкувачи и патници кои се обидувале да дојдат до станицата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести