петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Брејвик се заканува со штрајк со глад ако не добие Сони плејстејшн

Andreas-Brejvik

Поврзани вести

Норвешкиот масовен убиец Андрес Брејвик се заканува дека ќе штрајкува со глад, ако не биде обезбедена конзулата за видеоигри Сони Плејстејшн 3, јавува Евроњус.

Брејвик, кој во 2011 година уби 77 луѓе, го нарече затворот мачење. Во овој момент убиецот во затворот има Плејстејшн 2.

„Штрајкот со глад нема да прекине се додека министерот за правда, Андрес Анундсени и властите во затворот не престанат да се однесуваат кон мене како кон животно“, вели Брејвик во писмо напишано на рака долго четири страни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести