петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Брисел: Конференција за соработка на Западен Балкан

eu

Последни вести

Конференција за регионална соработка во земјите од Западен Балкан со учество на министрите за надворешни работи на земјите од регионот, претставници на Европскиот парламент и на невладини организации почнува денеска во Брисел.

Идејата на настанот е да се покаже досегашниот напредок на земјите од Западен Балкан.

Конференцијата ќе биде отворена од еврокомесарот за проширување и односи со соседите Јоханес Хан и премиерот на Албанија Еди Рама. Идејата за конференцијата, организирана од Советот за регионална соработка и Балканскиот фонд за демократија е да се покаже досегашниот напредок на земјите од Западен Балкан во процесот на внатрешните реформи и усогласувањето на нивните законодавства со нормите на Унијата.

 

Најчитани вести