недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Брисел: Референдумот во Крим е закана за целата ЕУ

krimrusija

Поврзани вести

Референдумот во Крим ја загрозува безбедноста на целата Европска унија, бидејќи може да предизвика сепаратизам во други региони на Европа. Ова е официјалниот став на Брисел, пренесе „УНИАН“.

За да се спречи оваа закана, ЕУ е подготвена на економски жртви, што можат да провоцираат санкции против Русија. Ако Москва продолжи да ескалира во Крим, ЕУ не само што ќе ги замрзне сметките и поништи визите на некои Руси, туку може да замрзне економските и политичките односи со Русија, велат од Брисел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести