четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Брисел: Со водени топови против демонстрантите (фото)

Belgium Protest

Поврзани вести

Полицијата во Брисел употреби водени топови врз група од стотина учесници во протестот против владините реформи за труд, при што има и повредени, пренесува МИА.

Протестот, на кој учествуваа околу 60.000 луѓе, е одржан против социјалната и економската политика на десноцентристичката Влада, која според синдикатите ќе ги ослаби столбовите на социјалниот систем во Белгија.

Belgium Protest

Според синдикалните лидери, пазарната политика на премиерот Шарл Мишел во последните две години одземала просечно по 112 евра месечно од секое семејство, а ветувањата за нови работни места не се исполнети.

Најчитани вести