среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Брисел воведува нови санкции за Русија

Советот на Европската Унија усвои сет рестриктивни мерки кои од денеска, 1 август, ќе се применуваат кон Русија поради нејзината активност за дестабилизација на Источна Украина.

48155_vest_rusija-vesti-vostok

Поврзани вести

Советот на Европската Унија усвои сет рестриктивни мерки кои од денеска, 1 август, ќе се применуваат кон Русија поради нејзината активност за дестабилизација на Источна Украина.

За да се ограничи пристапот на Русија на пазарот на капитал на ЕУ, државјаните и компаниите од Унијата нема да купуваат или продаваат нови обврзиници или слични финансиски инструменти во рок од 90 дена кои ќе ги емитира руската државна банка, развојната банка, нивните фирми-ќерки и коимпании кои делуваат во нивно име.

Забранети се и услуги поврзани со такви финансиски инструменти, како што се брокер-услугите, се додава во соопштението.

ЕУ воведе и ембарго на увоз и извоз на оружје и сличен материјал во и од Русија, како и забрана за извоз на добра и технологија за воени употреби во Русија.

Извозот на одредена опрема и технологија за енергетика во Русија ќе биде предмет на авторизација на компетентните тела на државите членки, се додава во соопштението.

Лиценците за извоз ќе бидат одбиени доколку производите се одредени за истражување на нафта во длабоките води и истражување на арктичката нафта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести