понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Британија го затвора Гардијан поради Сноуден?

gardijan

Поврзани вести

Британската тајна служба се заканиле дека ќе го затвори британскиот дневен весник „Гардијан“ поради објавување на документи за американската масовна програма за шпионажа која што до весникот ја испрати поранешниот разузнавач Едвард Сноуден.

„Ни се закануваат дека ќе не затворат. Обвинети сме за загрозување на националната безбедност и животот на луѓето. Тоа не’ става во мошне тешка положба“, рекол заменикот на главниот уредник на „Гардијан“, Пол Џонсон.

На главниот уредник му било кажано дека „премиерот, заменик премиерот, шефот на дипломатијата и главниот обвинител имаат проблеми поради вас“, пренел Џонсон.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести