среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Британија: Русија би можелa да биде исфрлена од Г8

Земјите и се заканија на Русија.

g_kameron

Поврзани вести

Велика Британија го предупреди во средата рускиот претседател Владимир Путин дека Русија би можела да се соочи со трајно исклучување од групата Г8 доколку Москва преземе натамошни чекори против Украина.

„Мислам дека буи требало да ја разгледаме можноста дали е можно трајно да ја исфрлиме Русија од Г8, доколку преземаат натамошни чекори”, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во британскиот парламент.

Идната седмица во Хаг се среќаваат претставниците на земјите од Г7 за да ги договорат своите натамошни чекори во врска со однесувањето на Русија откако украинската проруска автономна република Крим на референдум со огромно мнозинство изгласа присоединување, односно враќање во рамките на Русија.

Камерон повика на силен одговор на земјите членки на Европската унија чии челници се среќаваат во четврток и петок во Брисел.

Британскиот премиер, исто така, рече дека Русија ќе биде соочена со економски санкции, доколку и натаму според него ја дестабилизира Украина.

„Доколку ја свртиме главата од кризата и не дејствуваме, долгорочно ќе платиме висока цена”, истакна Камерон

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести