сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Британската економија порасна за 0,8 отсто

Британската економија во третото тримесечје од оваа година забележа пораст од 0,8 отсто во споредба со претходниот квартал, покажуваат податоците на британската канцеларија за статистика.

velika britanija zname

Поврзани вести

На годишно ниво, бруто домашниот производ на Велика Британија за три месеци заклучно со септември порасна за 1,5 отсто.

Во меѓувреме, станува збор за најбрзата квартална стапка на раст на БДП за последните три години, што е резултат на забрзаното економско закрепнување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести