среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Британската кралица во јуни ќе ја посети Германија

elizabeta

Последни вести

Британската Кралица Елизабета Втора во текот на јуни ќе пристигне во државна посета на Германија каде што ќе го посети и концентрациониот камп Берген – Белсен ослободен од британската армија пред 70 години.

Заедно со својот сопруг Филип, принцот од Единбург, кралицата ќе посети и неколку други споменици од втората светска војна вклучувајќи го и тој посветен на Ана Франк која што заедно со својата сестра починала во Берген – Белсен. За време на посетата британската кралица ќе се сретне со група преживеани војници и заробеници како и со претставници на еврејската и христијанските заедници во Германија.

Посетата ќе започне на 23 јуни, а за време на престојот во Германија Елизабета (1926) ќе се сретне со германската кацеларка Ангела Меркел и со федералниот претседател Јоаким Гаук.

Најчитани вести