четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Британската влада бара доживотен затвор за хакерите

Како што пренесуваат медиумите, нападите на компјутерските системи кои довеле до губиток на животи, болести, повреди или пак ја загрозиле националната безбедност, би можеле да бидат санкционирани со доживотна казна затвор, според новиот предлог закон за казните за сајбер-криминал во Велика Британија.

cyber-crime

Поврзани вести

Владата на Велика Британија предложила поостри казни за сајбер криминалците, кои вклучуваат доживотен затвор за дела со кои е загрозена националната безбедност.

Како што пренесуваат медиумите, нападите на компјутерските системи кои довеле до губиток на животи, болести, повреди или пак ја загрозиле националната безбедност, би можеле да бидат санкционирани со доживотна казна затвор, според новиот предлог закон за казните за сајбер-криминал во Велика Британија.

Исто така се предложени построги казни и за електронска саботажа на цели во индустријата, од сегашните максимални 10 на 14 години затвор.

Британскиот министер за организиран криминал Карен Бредли истакнал дека се предложени поостри казни за да оние кои направиле опасни напади да ја добијат заслужената казна.

Со новите казни Велика Британија ќе се усклади со САД , кои веќе ја воведоа доживотната казна за сајбер криминал, после терористичките напади од 11 септември 2001 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести