недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Британската Влада со нова екипа ќе преговара за условите на Брегзитот

britanija

Поврзани вести

Портпаролот на британскиот премиер во оставка денеска изјави дека Владата на Велика Британија постигнала договор за воспоставување нов оддел на државните служби, што ќе има „сложена“ задача да преговара за начинот на излез на оваа земја од Европската унија.

– Премиерот даде предлог, а кабинетот го поддржа формирањето на нова единица за водење на интензивната работа на државната служба за прашањата што ќе мора да бидат разработени за да се претстават опциите и да му се дадат совети на новиот премиер, рече таа.

Камерон во својата изјава по соопштувањето на резултатите од референдумот најави дека до октомври ќе поднесе оставка.

Најчитани вести