среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Британски хирург се потпишал на орган на пациент

Очигледно задоволен од успешната операција, британски хирург ги напишал своите иницијали на црниот дроб на пациент.

hirurg

Поврзани вести

Британски хирург, по извршената операција се потпишал на органот на својот пациент.

„Скај њуз“ пренесе дека иницијалите на црниот дроб на хирургот ги забележал негов колега кој вршел операција на пациентот после неколку дена. За време на операција во државната болница во Бирмингем, Сајмон Брамхол напишал СБ на црниот дроб на пациент кому му извршил трансплантација.

Хирургот  го „жигосал“ црниот дроб на пациентот со аргон ласер кој  вообичаено се користи  за да се поврзат крвните садови при хируршки интервенции. Експертите велат дека може да се направи знак на површината и дека тоа не е штетно.

Од болницата за „Скај њуз“ потврдиле дека хирургот кој си мисли дека е уметник е суспендиран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести