вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Британски воени специјалци обучуваат украински војници

Helmand_1908685c

Последни вести

Британски воени инструктори почнаа со обука на војници од украинската армија во градот Николаев, објави МИА.

Триесет и пет британски специјалци ги обучуваат украинските војници за одбранбена тактика и пружање на медицинска помош. Обуката ќе трае два месеца и се изведува „прилично далеку од зоната на конфликт во Источна Украина“.

Првпат една западна земја врши обука на украинската армија.

Според британското Министерство за одбрана вкупно 75 инструктори ќе бидат испратени во Украина, а операциајта ќе трае вкупно шест месеци.

Најчитани вести