сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 56

Британскиот еврокомесар Џонатан Хил поднесе оставка

Сметам дека не во ред да продолжам да бидам британски еврокомесар. Затоа го информирав претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер дека се повлекувам, истакна Хил, кој агитираше против Брегзит.

hil

Поврзани вести

Претставникот на Велика Британија во Европската комисија, Џонатан Хил, кој е одговорен за финансиската стабилност, услуги и капиталните пазари, денеска објави дека поднесува оставка по референдумот во неговата земја за напуштање на ЕУ.

– Сметам дека не во ред да продолжам да бидам британски еврокомесар. Затоа го информирав претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер дека се повлекувам, истакна Хил, кој агитираше против Брегзит.

Тој истакна дека „е неопходно да има надлежно предавање на одговорностите“ и гарантира дека тоа ќе се случи во следните седмици.

Најчитани вести