петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Британскиот Парламент изгласа да се признае Палестина за држава

148132_warga-mengibarkan-bendera-palestina_663_382

Поврзани вести

Долниот дом на британскиот Парламент вчеравечер со 274 гласови за и 12 против усвои необврзувачки предлог да се признае државата Палестина, по шестчасовна дебата.

Тоа нема да ја промени официјалната блискоисточна политика на Владата, но е важен симболичен гест во поддршка на каузата на Палестинците, кои сакаат да имаат своја држава.

Премиерот Дејвид Камерон, членовите на Владата, како и многу пратеници, не гласаа.

Дебатата во британскиот Парламент уследи по неуспехот на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците во април и по разорната војна меѓу израелската војска и Хамас, во која загинаа 2.200 Палестинци и 73 лица на израелска страна

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести