сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Британските пратеници во Европарламентот со свртен грб кон знамето и химната на ЕУ

Ваквиот акт бил нивен почеток на протест со цел ослободување на граѓаните од законодавството на ЕУ.

parlament

Последни вести

На почетокот на седницата на Европскиот парламент, за време на интерпретацијата на химната на ЕУ, пратениците од партијата на Независноста на Велика Британија, со грб се свртиле кон знамето на ЕУ.

Ваквиот акт бил нивен почеток на протест  со цел ослободување на граѓаните од законодавството на ЕУ.

Ова наиде на бурни рекации како во Парламентот така и кај западните медиуми.

„Ние не ја признаваме, ниту ја почитуваме химната и знамето на ЕУ. И химната и знамето се симболи на нашето потчинување во границите на една политичка заедница, која британскиот народ не ја сака. Ние ќе направиме се што е во наша моќ за да се спротиставиме на федералистичкиот систем, кој ја игнорира нашата националност, демократија и ги носи жителите ширум Европа во сиромаштија и невработеност. Ние се залагаме за народот а не за химната и знамето на ЕУ“, изјавил Пол Нутал, член на партијата.

parlament1

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести