сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Британските специјалци ги обучуваат Курдите во Ирак

521833_kurdi01reutersfoto-reuters_f

Последни вести

Специјален воен тим од 12 припадници на британските сили ги обучуваат Курдите за борба против екстремистите на Исламската држава во Ирак, соопшти британското министерство за одбрана.

Минатиот месец, британското министерство обезбеди за курдските сили познати како Пешмерга, 40 митралези и илјадници метци.

Велика Британија донираше оружје на северот на Ирак и авион од типот „Торнадо“.

Би-Би-Си наведува дека британската тренинг мисија доаѓа среде тешки броби меѓу сириските Курди и борците на ИС во градот Кобан во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести