понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Брод со мигранти се преврте во близина на Крит

брод

Поврзани вести

Брод со засега непознат број на мигранти се преврте во водите во близина на отровот Крит.

Во тек е спасувачка операција, а грчката крајбрежна стража информира дека бродот бил лоциран 75 наутички милји јужно од Крит, во меѓународни води и оти досега се спасени 250 лица.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, во операцијата за спасување учествуваат четири бродови, два грчки патролни чамци и два хеликоптери.

Најчитани вести