петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Брод со 300 бегалци од Сирија во опасност да потоне

За укажување помош кон местото на инцидентот веднаш тргнал брод-крузер, а паралелно со тоа се дадени упатства за упатување и на уште два брода и два хеликоптера.

brod

Последни вести

Кипарските власти реагираа по добиениот сигнал дека брод со 300 бегалци од Сирија е во опасност од потонување на отворено море на 50 морски милји од пристанишниот град Пафос, објави весникот „Филелефтерос“.

За укажување помош кон местото на инцидентот веднаш тргнал брод-крузер, а паралелно со тоа се дадени упатства за упатување и на уште два брода и два хеликоптера.

Според првичните информации, меѓу 300-те сириски бегалци има многу жени и деца.

Во близина на бродот во опасност се наоѓа и танкер, што плови под знамето на Малта, како и еден товарен брод.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести