понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Брод со 60 мигранти испратил сигнал за помош во Јонското Море

Грчката крајбрежна стража добила сигнал за помош од брод со 60 имигранти, што се наоѓа меѓу островите Кефалонија и Закинтос во Јонското Море.

emigranti-brod

Последни вести

Грчката крајбрежна стража добила сигнал за помош од брод со 60 имигранти, што се наоѓа меѓу островите Кефалонија и Закинтос во Јонското Море.

Моторот на бродот бил во дефект и тој почнал да тоне, објавија локалните медиуми.

Според првичните информации, бродот тргнал од Истанбул и се упатил кон Италија. Се претпоставува дека на него се наоѓаат нелегални имигранти.

Чамци на грчката крајбрежна стража и турски товарен брод биле упатени за да го извлечат бродот со имигрантите до пристаништето на островот Кефалонија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести