сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Брод со гориво се преврте во Мароко

pristaniste

Поврзани вести

Брод полн со гориво се превртел на влезот во пристаниште во јужниот дел на Мароко, а локалните власти „ги презеле неопходните чекори за да избегнат еколошка катастрофа“, јавуваат денеска мароканските медиуми.

Бродот бил натоварен со 5.000 тони индустриско масло од Канарските острови, а се превртел на влезот во пристаништето Тан Тан во јужниот дел на Мароко.

Несреќата се случила откако бродот удрил во карпа и се превртел. Според локалните медиуми, не е наведено дека има поголемо истекување на горивото, но поради претпазливост се преземени сите мерки за да се избегне штета за околината.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести