петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бродот што бараше помош поради вооружени лица повеќе не е во грчки води

grcija

Последни вести

Нов инцидент во Јонското Море откако молдавски товарен брод во близина на Крф испратил сигнал за помош, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Претходно, еден од патниците преку телефон информирал дека на бродот има вооружени лица, а дека патниците немаат вода, храна и ќебиња. Грчките поморски власти со воени бродови и хеликоптери тргнаа во пресрет на бродот со име „Блу Скај“ во кој што се превезуваат околу 700 нелегални мигранти. Според последните неофицијални информации, грчките власти стапиле во контакт со капетанот на „Блу Скај“ кој што им соопштил дека бродот не се наоѓа во опасност и дека не им е потребна никаква помош. Бродот е упатен кон Италија, иако првичната дестинација му беше Хрватска и повеќе не се наоѓа во грчки води.

Според италијанските медиуми пак, СОС сигналот не бил испратен поради вооружени лица туку поради проблеми со моторот.

Овој инцидент се случува во непосредна близина на местото каде што пред само два дена избувна пожар на грчкиот ферибот „Норман Атлантик“ на кој што се превезуваа близу 500 лица. И оваа спасувачка акција сеуште е во тек.

–  Траектот сеуште плови без контрола. Ја продолжуваме потрагата по исчезнатите со хеликоптери и со авиони, информира претставникот на италијанската воена морнарица Џовани де Џорџи.

Во оваа трагедија досега животот го загубија 10 лица, а 40 се изчезнати.

Најчитани вести