четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Бројката на загинати во земјотресот во Непал се искачи на 6.204

zem,jotres

Последни вести

Бројот на загинатите од земјотресот во Непал достигна 6.204, а повредени се околу 14.000 лица, ги соопштија денеска непалските власти најновите податоци, пренесува БТА.

Осум милиони од 28-те милиони жители на земјата се погодени од несреќата, меѓу кои 1,7 милиони се деца, соопшти ОН.

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтеровата скала го погоди Непал на 25 април, што е најсмртоносниот потрес во оваа земја во последните 80 години.

Најчитани вести